„Zanim wyruszysz w podróż marzeń”……

 14 grudnia

mieliśmy przyjemność obejrzeć drugi film  „Niezwykła podróż fakira…”, czyli piękna współczesna baśń w ramach projektu „Zanim wyruszysz w podróż marzeń…”. Film K. Scotta spełnia wiele cech baśni. Mamy tu motyw wędrówki, przenikania się świata realnego z nadprzyrodzonym, walki dobra ze złem, motyw mędrca, triumfu dobra, sprawiedliwości i piękna.               

O niezwykłości podróży głównego bohatera, Aji z Bombaju, świadczą nie tylko miejsca, przygody z nimi związane, ale przede wszystkim ludzie, których spotkał na swej drodze. Są to: matka Aji, która chciała pojechać do Paryża, przedsiębiorcza Amerykanka Marie szukająca w stolicy Francji miłości życia, sławna aktorka Nelly Marnay, która pragnie odzyskać utraconą miłość, imigranci       z Afryki szturmujący bogatą Europę w poszukiwaniu lepszych warunków życia, młodociani hinduscy przestępcy, którzy nie chcą trafić na długie lata do więzienia. Wszyscy  mają swoje marzenia, które Aja – jak to w baśni bywa – stara się spełnić. Film niezwykle ciepły i napawający optymizmem.

         Słowo wstępne wygłosił pan dr Marcin Skorek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         14 grudnia

mieliśmy przyjemność obejrzeć drugi film „Niezwykła podróż fakira…”, czyli piękna współczesna baśńw ramach projektu „Zanim wyruszysz w podróż marzeń…”. Film K. Scotta spełnia wiele cech baśni. Mamy tu motyw wędrówki, przenikania się świata realnego z nadprzyrodzonym, walki dobra ze złem, motyw mędrca, triumfu dobra, sprawiedliwości i piękna.                O niezwykłości podróży głównego bohatera, Aji z Bombaju, świadczą nie tylko miejsca, przygody z nimi związane, ale przede wszystkim ludzie, których spotkał na swej drodze. Są to: matka Aji, która chciała pojechać do Paryża, przedsiębiorcza Amerykanka Marie szukająca w stolicy Francji miłości życia, sławna aktorka Nelly Marnay, która pragnie odzyskać utraconą miłość, imigranci       z Afryki szturmujący bogatą Europę w poszukiwaniu lepszych warunków życia, młodociani hinduscy przestępcy, którzy nie chcą trafić na długie lata do więzienia. Wszyscy  mają swoje marzenia, które Aja – jak to w baśni bywa – stara się spełnić. Film niezwykle ciepły i napawający optymizmem.

         Słowo wstępne wygłosił pan dr Marcin Skorek.

 7 grudnia  2018 r

Wszyscy wyróżnieni uczestnicy KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „PAMIĄTKA Z PODRÓŻY” otrzymali  pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Podróżników TRAMP.

Zdjęcia można obejrzeć w holu Gminnej Biblioteki w Gostyni do połowy grudnia, a później w siedzibie  SP TRAMPA.

W drugiej części spotkania pani Natalia Nowak przedstawiła prezentację „Śladami zamków Ludwika II Bawarskiego” jako inspirację do kolejnej podróży SP TRAMPA.

                     

                  

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „PAMIĄTKA Z PODRÓŻY” ROZSTRZYGNIĘTY!

 Jury w składzie: pani Grażyna Błasiok – przewodnicząca, pani Magdalena Kocima i pani Alicja Kudła, w dniu 27 listopada 2018 r. oceniła fotografie nadesłane na konkurs. Oto wyniki:

  • Kategoria NATURA

I miejsce – pan Bogdan Sołtysik

II miejsce – pani Jadwiga Konarska

III miejsce – pani Barbara Jureczko

Wyróżnienie – pan Grzegorz Nowak

  • Kategoria CZŁOWIEK

I miejsce – ex aequo pani Dorota Szczyrba i pan Grzegorz Nowak

Wyróżnienie – pani Barbara Jureczko i pani Natalia Nowak

  • Kategoria ZABYTKI ARCHITEKTURY

I miejsce – pani Ilona Konieczny

II miejsce – pan Bogdan Sołtysik

III miejsce – pani Jadwiga Konarska

Wyróżnienie – pan Grzegorz Nowak.

7  listopada 2018r

uczestnicy projektu „Zanim wyruszysz w podróż marzeń…” obejrzeli fascynujący film „Kedi – sekretne życie kotów” C. Torun. Film opowiada o wzajemnych relacjach ludzi i kotów we współczesnym Stambule. Mieszkańcy tureckiej metropolii wcielają w życie myśl św. Franciszka z Asyżu traktując koty jak swych mniejszych braci. Nie ma tu kotów bezdomnych. Na ulicach miasta panuje zasada: wszystkie koty są nasze. Wszędzie rozstawione są poidełka z wodą, nikt kotów nie przepędza ze sklepów czy restauracji. Jeżeli miarą człowieczeństwa jest stosunek ludzi do zwierząt – w tym wypadku kotów – to mieszkańcy Stambułu są LUDŹMI. Koty odwzajemniają tę miłość pełniąc rolę ekonomiczną (polują na szczury), ale również terapeutyczną pozwalając ludziom wyjść z depresji czy też zapomnieć o nieszczęściach. Jeden z bohaterów mówi: Gdy kot miauczy u twoich nóg i patrzy na ciebie, to jakby życie się do ciebie uśmiechało. Wtedy uśmiecha się do nas szczęście. One przypominają nam, że żyjemy”, a reżyserka filmu Ceyda Torun ma nadzieję, że film wyzwoli w widzach potrzebę pogłaskania kota i odwiedzenia Stambułu. W tematykę i nastrój filmu wprowadził widzów filmoznawca pan dr Marcin Skorek.

14 grudnia o godz. 17.30 zapraszamy na film „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie”.

26 października 2018 r.

w siedzibie Stowarzyszenia Podróżników TRAMP miała miejsce prelekcja, której temat brzmiał „Rowerem przez świat. Jak przygotować się do podróży?”. Prelekcja była częścią projektu „Zanim wyruszysz w podróż marzeń…” realizowanego przez Stowarzyszenie Podróżników TRAMP. Spotkanie przygotowali i poprowadzili: pani Beata Pawełczyk i pan Piotr Kopicki. Podróżnicy na rowerach zwiedzili m.in.: Hiszpanię, Portugalię, Islandię, Turcję, Gruzję i Austrię. Pan Kopicki przedstawił kwestię technicznego przygotowania się do podróży. Zaprezentował profesjonalny rower wraz z ekwipunkiem. Zwrócił uwagę na wiele szczegółów takich jak: kwestia spakowania rowerów w przypadku, gdy część trasy pokonujemy samolotem, opłaty za przewóz rowerów, sakwy i ich niezbędną zawartość. Pani Beata przedstawiła szczegółowo podróż do Turcji podkreślając, że bardzo istotnym elementem jest zaplanowanie trasy i dostosowanie jej do możliwości fizycznych uczestników. Na zakończenie podróżnicy zaprosili obecnych na spotkaniu do wspólnego wyjazdu rowerowego.

5 i 12 października 2018 r. 

 

w siedzibie Stowarzyszenia Podróżników TRAMP odbyły się warsztaty fotograficzne w ramach projektu „Zanim wyruszysz w podróż marzeń…”. Warsztaty poprowadził artysta fotografik pan Dariusz Kuźma.

 

 

 

W pierwszej części warsztatów prowadzący, na przykładach wykonanych przez siebie zdjęć, przedstawił podstawowe zasady i techniki wykonania dobrej fotografii. Podkreślił, że najistotniejsze jest to, co lub kogo chcemy sfotografować.

W drugiej części uczestnicy warsztatów omawiali wykonane przez siebie zdjęcia wskazując dobre strony ich wykonania oraz te, które należałoby poprawić. Mogli też skonsultować z prowadzącym funkcje swoich aparatów fotograficznych.

W dalszej części spotkania pan Dariusz Kuźma udzielił informacji na temat technik obróbki zdjęć. Na zakończenie uczestnicy wyrazili opinię, że informacje uzyskane w trakcie warsztatów przyczynią się do bardziej profesjonalnego dokumentowania kolejnych podróży.

8 września 2018 r.

 w Zagrodzie Śląskiej w Gostyni miało miejsce spotkanie integracyjne członków i sympatyków Stowarzyszenia Podróżników TRAMP. Podczas spotkania przedstawiono informacje o projekcie „Zanim wyruszysz  w podróż marzeń…”, który będzie realizowany w okresie od września do grudnia 2018 r.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z celami projektu, aktywnościami,  w których będą mogli uczestniczyć, jego budżetem oraz spodziewanymi rezultatami. Podkreślono, że projekt będzie dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” X Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Centrum Społecznego – Rozwoju.