GLICZARÓW – kulig 2014

kulig 2014

Tym razem na kulig wybraliśmy się do Gliczarowa. Po drodze zwiedziliśmy dwór w Łopusznej. Na dworze tym mieszkał między innymi Leon Przerwa –Tetmajer, stąd bardzo często nazywany jest Dworem Tetmajera. Jest to typowy dwór podhalański wybudowany ok. 1790 roku.  W 1832 roku dwór opisano jako  „Dom drewniany w stylu rodzimym wszystkich naszych dworów szlacheckich, obszerny, porządnie i mocno postawiony, przyozdobiony gankiem, jak wszystkie nasze ganki, a na ganku poboczne ławki do siedzenia, jak to wszędzie widzimy…”.

IMG_1332

Obok stała chata góralska z oryginalnym wyposażeniem. Zachwyciły nas hafty góralskie na spodniach, koronkowe ozdoby na poduszkach oraz kolorowe spódnice, które mogliśmy tam podziwiać.

IMG_1331

kulig2

 

 

 Odwiedziliśmy również grób KS. Józefa Tischnera, który swoje dzieciństwo spędził w Łopusznej.

 

 

 Następnym punktem programu naszej wycieczki był kulig. Z powodów niezależnych od nikogo musieliśmy się zadowolić jazdą na wozach. Sami górale nie pamiętają takiej bezśnieżnej zimy. Jedynie na stokach jest warstwa śniegu, natomiast dookoła śniegu tylko cieniutka warstwa i nic nie zapowiada większych opadów śniegu tej zimy. Widoki na szczyty Tatr, oglądane w czasie jazdy, wynagrodziły nam brak śniegu.

IMG_1485

 

Po kuligu piekliśmy kiełbaski na ognisku.

Dzień zakończyliśmy zabawą taneczną, którą poprowadził pan Rycho. Wszyscy świetnie bawili się do rana.

 

 

IMG_1529

 

Następnego dnia zwiedzaliśmy Zakopane. Na słynnych Krupówkach również nie było śniegu. Po południu wracaliśmy do domu zmęczeni ale zadowoleni.

 

 

 – ZDJĘCIA GR

 – ZDJĘCIA BA

– ULOTKA