Warszawa da się lubić……

IMG_5084Pod koniec kwietnia odwiedziliśmy Warszawę – naszą stolicę.

IMG_5045

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie przedstawiono historię Powstania jak i jego katastrofalne skutki, których piętno odcisnęło się na długie lata w powojennym wizerunku odbudowywanej stolicy. W nowoczesnym industrialnym wystroju samego budynku grozę budziły eksponowane zdjęcia i pamiątki dotyczące życia Warszawiaków w czasie Powstania. Szczególnie w pamięci pozostanie film zrealizowany w technologii 3-D, przedstawiający zrujnowaną Warszawę, taką jaką zobaczyli wyzwalający ją żołnierze.

Następnym punktem na naszej mapie zwiedzania była Niewidzialna Wystawa, która dostarczyła nam niesamowitych doznań wprowadzając nas w świat ludzi, którzy wzrok zmuszeni byli zastąpić innymi zmysłami. Pierwszy dzień w Warszawie zakończyliśmy smaczną kolacja i jak zawsze na naszych wyjazdach – zabawą taneczną.

IMG_5245

 

 

 

Sobotę rozpoczęliśmy od Powązek, cmentarza na którym wśród ok. 1 miliona grobów pochowanych jest wielu zasłużonych Polaków, w tym: wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści i malarze. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Po tej nekropolii oprowadzała nas przewodnik – Pani Jagoda, która o ludziach pochowanych i wspaniałych nagrobkach mogłaby opowiadać godzinami.

Clipboard01

Zwiedziliśmy również jeden z nielicznych zachowanych po II Wojnie Światowej zabytków Warszawy – letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego, wspaniały Pałac w Wilanowie. W tym muzeum mogliśmy podziwiać: galerie obrazów znanych i nieznanych malarzy – tu nasze zainteresowanie wzbudziła unikatowa i cenna galeria portretów oraz piękne przedmioty codziennego użytku jakimi otaczali się mieszkańcy pałacu.

kom

 

Sobotni wieczór spędziliśmy w Teatrze Komedia. Zobaczyliśmy klasyczną komedię pt. „Konserwator” (powierzchni płaskich), w której wystąpiła plejada polskich aktorów. Szybka i wartka akcja, sytuacyjny komizm zabarwiony nutką sentymentalną oraz wspaniała gra aktorów na długo utkwi nam w pamięci. Po nim odbył się dodatkowy spektakl „Najlepsze z Najlepszych”. Była to podróż przez największe polskie szlagiery z lat 60-90 XX wieku. Aktorzy sceny Roma wraz z Dyrektorem Teatru Komedia przypomnieli nam wszystkie znane i lubiane przeboje z tamtych czasów. Cała wypełniona po brzegi sala bawiła się śpiewając dobrze znane refreny polskich przebojów. Następnego dnia prawie wszyscy uczestnicy wycieczki mieli chrypkę.

IMG_5431

 

W niedzielny poranek kibicowaliśmy uczestnikom maratonu, który biegł ulicami Warszawy. Byliśmy pełni podziwu dla maratończyków, wśród których widzieliśmy zarówno osoby w zaawansowanym wieku, jak i matki z dziećmi w wózkach.

Kolejnym punktem programu naszej wycieczki była wizyta na Zamku Królewskim. Zamek po zniszczeniach wojennych pieczołowicie odbudowano w latach 70 ubiegłego wieku i wykończono na podstawie zgromadzonej dokumentacji fotograficznej. W bogatych wnętrzach mogliśmy podziwiać oryginalne wyposarzenie, które wróciło do Zamku na swoje miejsce, dzięki staraniom i zaangażowaniu prof. Stanisława Lorentza.

IMG_5459

 

 

Podczas spaceru po Starym Mieście weszliśmy do słynnej Kawiarni u Fukiera i bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela – jednej z najstarszych świątyń Warszawy. Bazylika stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, tu odbywały się śluby królewskie, koronacje władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja.

 

 

cnk

 

Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernika. Wbrew wcześniejszym obawom, wszystkim się podobało.Proszę sobie wyobrazić, że dziecko jest w każdym z nas. Stateczni uczestnicy naszej wycieczki bawili się jak dzieci i jak dzieci cieszyli z przeróżnych i ciekawych doświadczeń, które mogli sami przeżyć. Tak zakończyła się nasza 3 dniowa wizyta w stolicy.
No cóż można powiedzieć? Warszawa da się lubić….