WIEDEŃ 2014

wieden1      Stolica Austrii przywitała nas piękną pogodą. Na początku  trafiliśmy  do Parku Miejskiego (Stadtpark) gdzie powitał nas pomnik Johanna Straussa Króla Walca – Złoty Strauss. Stadtpark jest największą oazą zieleni w centrum miasta.Wiedeńczycy i liczni turyści mogą w nim odpocząć od zgiełku miasta.

  Następnie zrobiliśmy przejażdżkę  słynnym bulwarem – Ringstrasse.  Po obu jej stronach mogliśmy podziwiać najbardzie j okazałych gmachy Wiednia: Kościół Wotywny, barokowy Teatr Zamkowy, renesansowy Uniwersytet, neoklasycystyczny Parlament i utrzymany w stylu flamandzkiego gotyku Nowy Ratusz Miejski, ogromny Pałac Hofburg, gmach Wiedeńskiej Opery Narodowej, Maria-Theresien Platz z dwoma bliźniaczymi budynkami w których mieści się Muzeum Historii Naturalnej oraz  Muzeum Historii Sztuki.

wieden3
Na prawo od Ringu usytuowany jest z kolei  Hundertwasserhaus – dzieło słynnego austriackiego architekta Friedensreicha Hundertwassera.

 

wieden2

 

 

 

Kolejnym punktem programu piękny pałac Belweder i imponująca panorama rozciagająca się z ogrodów pałacowych, które opadają kaskadami w kierunku starówki.

    Po tak wyczerpującym dniu zjedliśmy kolację i skosztowali wiedeńskiego wina i na Grinzingu  , położonego na stokach Lasku Wiedeńskiego .Do kolacji przygrywała nam tradycyjna kapela, znająca dobrze polskie przyśpiewki.

wiede4

 

 

    Po kolacji większość udała się na nocny spacer po centrum a powrót do hotelu dostarczył wszystkim nieco dreszczyku emocji. 
 

  Następnego dnia udaliśmy się  na spacer po starym mieście. W zaułkach można było się natknąć na fontanny i bogato zdobione elewacje. Wnętrze  katedry Św. Szczepana oglądaliśmy przy występie chóru.

Potem park przy  Pałacu Schönbrunn – letniej rezydencja cesarskiej. Ten ogromny kompleks zadziwia elegancją i przepychem,     

wieden6             Zwiedziliśmy Operę i jej wnętrza.

  Następnie przejazd do największej dzielnicy Wiednia – Donaustadt gdzie plaże Copa Kagrana w letnie popołudnia i wieczory przyciąga mieszkańców i turystów a romantyczne starorzecze Dunaju – Alte Donau to miejsce gdzie znajdują się urocze restauracje nad wodą i doskonale utrzymane miejskie plaże.

Na zakończenie zobaczyliśmy imponującą panoramę miasta z tarasu widokowego najwyższego obiektu Austrii – Wieży Dunajskiej. wieden7 –  ZDJĘCIA GR

– ZDJECIA BO

– ULOTKA