Teatr Ślaski – marzec 2014

.

Cudze chwalicie, swego nie znacie… . Stowarzyszenie Podróżników TRAMP postanowiło poznać najbliższą okolicę a szczególnie zabytki, które znajdują się na „wyciągnięcie ręki”. W zeszłym roku zwiedziliśmy Kopalnię Guido i Radiostację Gliwicką. Tym razem naszym celem był zespół budynków osiedla robotniczego w Nikiszowcu i Giszowcu.

TS 2

W dawnym budynku pralni na Nikiszowcu, w której  swoją siedzibę obecnie ma  Muzeum Historii Katowic, zobaczyliśmy wystawę obrazów malarzy związanych z Grupą Janowskią – między innymi Teofila Ociepki i Ewalda Gawlika.

 

TS 3

 

 

Podziwialiśmy odświętne stroje kobiece: śląskie, cieszyńskie i góralskie.

 

 

 

 

TS 4

 

 

 

Weszliśmy do umeblowanych pomieszczeń mieszkalnych Zobaczyliśmy urządzenia starej pralni i magla. W każdym mieszkaniu na całym osiedlu była bieżąca woda, prąd elektryczny. W dawnym hotelu robotniczym i w mieszkaniach urzędników było również centralne ogrzewanie.

 

TS 6

 

 

 

Potem ruszyliśmy na spacer po  Nikiszowcu, osiedlu wybudowanym 100 lat temu dla pracowników kopalni i ich rodzin. Osiedle zaprojektowane przez niemieckich architektów do dziś zachwyca niepowtarzalnym klimatem. Elewacje budynków z czerwonej cegły różnią się między sobą. Na całym osiedlu nie ma dwóch takich samych wejść do klatki schodowej. Nikiszowiec to zwarta miejska zabudowa z dużymi, zamkniętymi podwórzami.

TS 7

 

 

 

 

 

 Zupełnie inny charakter  zabudowy widać na Giszowcu. Tutaj przeważa przyroda, a budynki mieszkalne to domy – bliźniaki otoczone ogrodami.

 

TS 5

 

Do dziś ze starego Giszowca zachowało się 30% budynków, miedzy innymi karczma, obecnie restauracja Pod Lipami, w której zjedliśmy typowy śląski obiad – wodzionkę i karminadle.

TS 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieczorem udaliśmy się  do Teatru Śląskiego na sztukę „Piąta Strona Świata” wg Kazimierza Kutza. W sztuce tej pokazano dramat Ślązaków, którzy niejednokrotnie walczyli w szeregach Wermachtu, jako alternatywę mając pobyt w Auschwitz. Po wojnie Ślązacy traktowani byli jak Niemcy. Niektórzy wybierali więc tułaczkę po świecie. Sztuka wywarła na nas duże wrażenie. Świetni aktorzy Teatru Ślaskiego, nowoczesna scenografia i stare znane przyśpiewki, , to wszystko przybliżyło nam czasy, w których żyli nasi dziadkowie.

 

– ZDJĘCIA GR

– ZDJECIA ST 

– ULOTKA

TS 2014