Katowice 2016

Katowice inaczej…

  Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę do Katowic. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Śląskiego. Obecna siedziba Muzeum Śląskiego to nowoczesne podziemne przestrzenie ekspozycyjne oraz docelowo również pozostałe budynki dawnej Kopalni Katowice. W Muzeum najbardziej podobała się wystawa „Światło Historii” – „Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, na której zapoznaliśmy się z historią Górnego Śląska, szczególnie z tą zagmatwaną z początku XX wieku. Wystawa pokazuje, jak okoliczności i wydarzenia historyczne – te wielkie i te pozornie mniej znaczące – kształtowały nasz region i mieszkających tu ludzi. Nie mniej ciekawa wystawa prezentuje dawne malarstwo polskie. Licząca 250 obrazów galeria obejmuje wszystkie znaczące kierunki w sztuce polskiej lat 1800–1945. Jednak najbardziej wstrząsająca i budząca wiele emocji to ekspozycja sztuki wizualnej Artura Żmijewskiego pt. „Oko za oko”.

   Obejrzeliśmy nową siedzibę NOSPR-u. Budowana przez japońskich i polskich specjalistów sala koncertowa charakteryzuje się wspaniałą akustyką. Niestety, bilety na koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia sprzedawane są z kilku miesięcznym wyprzedzeniem i dość trudno jest je zdobyć.

spodek

     Ikona Katowic – Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek, miejsce największych katowickich wydarzeń kulturalnych. Widownia Hali maksymalnie może pomieścić 11 500 miejsc siedzących. Połączona podziemnym przejściem z Centrum Kongresowym zapewnia obsługę imprez dla ponad 30 000 widzów.

     Idąc wzdłuż Alei Korfantego podziwialiśmy budynki powstałe w latach 70 ubiegłego wieku; między innymi Superjednostkę – jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce, liczący 780 mieszkań.

     Mocno zaskoczył nas Katowicki Rynek. Jeszcze do niedawna przystanek tramwajowy, dziś nowoczesny plac z fontannami i ławeczkami. Odnowione fasady budynków Zenita i Urzędu Miasta nadały temu miejscu zupełnie inny, nowoczesny charakter.

P1030633

    Po całodniowym, wyczerpującym zwiedzaniu, wstąpiliśmy do Restauracji „Kryształowa” . Niegdyś kultowa cukiernia, teraz przytulna restauracja z barokowym wystrojem i kryształowymi żyrandolami. Obecnie w restauracji zjeść można smaczne potrawy tradycyjnej kuchni śląskiej. Jednak większość uczestników wycieczki z nostalgią wspominała pianistę, który swoją grą w ubiegłym wieku umilał tu spotkania przy małej czarnej.

    Nasza metropolia w ostatniej dekadzie zmieniła się na lepsze. Miasto, w którym dominował przemysł ciężki, dzięki nowym obiektom wybudowanych na poprzemysłowych terenach, stało się dużym centrum kulturalnym regionu. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie skorzystamy z nowych możliwości, jakie oferuje obecnie miasto Katowice.

Zdjęcia DA-1

Zdjęcia DA-2

Zdjęcia SL

Ulotka