CHORWACJA 15-26 wrzesień

Otok Hvar - 3/04/2011

Wyruszyliśmy po popołudniu w poniedziałek 15 września. Po 16 godzinach jazdy autobusem i 2 godzinach promem wylądowaliśmy na lawendowej wyspie, zwanej tak z powodu upraw lawendy, które się na niej znajdują.

 

 

Naszą bazą i miejscem pobytu była miejscowość Vrbowska, z powodu malowniczo wciętej zatoki i murowanych mostków nazywana – Chorwacką Wenecją.

VRBOWSKA

Pełnym zaskoczeniem był dla nas mały niepozornym miejscowy kościółek, którego wnętrze ozdabiały obrazy malarzy weneckich z XV i XVI wieku. W niedzielę cała grupą wybraliśmy się do niego na mszę, na której śpiewał miejscowy chór zwany cepell. Klimatyczna muzyka niejednemu uczestnikowi utkwiła na długo w pamięci.

hwar6

 

 

Capelli mogliśmy również posłuchać wieczorem w nieco lżejszym repertuarze przy kieliszku wspaniałego dalmatyńskiego wina.

 

 

 

 

hwar7

 

 

 

W czasie pobytu na wyspie uczestniczyliśmy w wielu wycieczkach podziwiając piękne krajobrazy i urocze zaułki Starego Gradu, Hvaru i Dubrownika. Wyspa Hvar jest wyspą górzystą – przejażdżka starą drogą, krętą i wąską, pomiędzy Hvarem i Starym Gradem dostarczyła nam dużo emocji. Z kąpieli morskich korzystaliśmy na najładniejszej plaży żwirowej na wyspie Boll. Wybraliśmy się również na całodzienną wycieczkę statkiem do Błękitnej Jaskini, Zielonej Jaskini i na wyspę Vis. Błękitna Jaskinia oczarowała swoim pięknem. Promienie słońca wpadające przez morska wodę  do wnętrza jaskini rozświetlały błękitem całą jaskinię.  W przezroczystej wodzie mogliśmy zobaczyć  jej skaliste brzegi sięgające do 18 m w głąb morza. W drodze powrotnej zrobiliśmy sobie przerwę  w  Splicie i obejrzeliśmy rezydencję  cesarza Dioklecjana ( 295-305 n.e.) obecnie  stanowiącą część starego miasta. Do domu wróciliśmy po 13 dniach zadowoleni, opaleni, roześmiani i jakby młodsi.

 

 

 – ZDJĘCIA GR
 – ZDJĘCIA AD
 – ZDJĘCIA AN
 – ZDJĘCIA BA
 – ZDJĘCIA JA
 – ZDJĘCIA JO
 – ZDJĘCIA KR
 – ZDJĘCIA MA
 – ZDJĘCIA DA
 – ZDJĘCIA ST
 – ZDJĘCIA MG