Bagaż podręczny
Bagaż podręczny powinien zmieścić się w górnej półce na pokładzie lub pod poprzedzającym fotelem.W przypadku rejsów obsługiwanych samolotami DH4, obowiązuje procedura „Delivery at Aircraft”. Podczas wejścia na pokład bagaż podręczny zostaje załadowany do luku bagażowego na czas lotu i zostaje zwrócony pasażerowi po wylądowaniu samolotu. W takim przypadku, przed oddaniem bagażu, wszystkie rzeczy wartościowe (np. komputer, pieniądze, klucze, dokumenty itp.) powinny być przez pasażera wyjęte i zabrane na pokład.
Poniżej dozwolone wymiary bagażu kabinowego:
Dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny pasażer może zabrać ze sobą:
- torebkę damską lub torbę męską lub laptopa (wymiary 40 cm x 35 cm x 12 cm)
- dla podróżujących z dziećmi – pokarm i składany wózek dla dziecka lub spacerówkę
Osoby niepełnosprawne mogą zabrać ze sobą następujące przedmioty niezbędne w trakcie podróży:
- wózek inwalidzki (wózek inwalidzki zostanie załadowany do bagażnika przed wejściem na pokład i zostanie zwrócony pasażerowi po wylądowaniu)
- kule lub inny sprzęt medyczny do użytku osobistego
Informacje na temat artykułow niedozwolonych w samolocie

- perfumy,
- żele (np. do włosów, kąpieli),
- pasty,
- kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs),
- kremy, odżywki i oliwki,
- spraye,
- substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty),
- wodę i inne napoje, zupy, syropy,
- inne substancje o podobnej konsystencji.
Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml każdy (obowiązuje maksymalna pojemność podana na nadruku opakowania). Wszystkie pojemniki z płynami powinny zmieścić się w plastikowej torebce nieprzekraczającej pojemności 1 litra.
Nie wszystkie ograniczenia zostaną zniesione. Nadal tylko niektóre kategorie płynów będą dozwolone do przewozu w bagażu kabinowym. Wszystkie płyny przewożone muszą być okazane w punkcie kontroli bezpieczeństwa na lotniskach UE oddzielnie od bagażu.
DOZWOLONE SĄ:
- płyny w pojemnikach do 100 ml zapakowane w przeźroczystą, możliwą do otwarcia/zamknięcia pojedynczą torbę o pojemności do 1 litra;
- produkty dietetyczne i medykamenty, włącznie z pokarmem dla dzieci niezbędne na czas podróży;
- płyny zakupione w sklepach duty-free dowolnego lotniska lub linii lotniczej pod warunkiem zapakowania w torbę zgodną z poniższym wzorem:

Torba nie może być otwierana przez pasażera aż do osiągnięcia lotniska docelowego za wyjątkiem sytuacji gdy personel wykonujący kontrolę bezpieczeństwa o to poprosi. Jeśli pasażer odbywa dalszą podróż powinien uprzedzić o tym osoby wykonujące kontrolę bezpieczeństwa, tak aby zakupiony płyn po kontroli został ponownie zapakowany w nową torbę.W przypadku zakupów duty-free torba nie może nosić oznak otwarcia lub rozerwania a w środku musi znajdować się dowód zakupu.
Pomimo tych zmian personel wykonujący kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku pozostaje uprawniony do odmowy dopuszczenia pasażera na lot z płynem budzącym wątpliwości pod względem bezpieczeństwa.Wszystkie inne płyny aerozole i żele powinny zostać umieszczone w bagażu rejestrowanym.
Wykaz niektórych materiałów niebezpiecznych dozwolonych do przewozu jedynie w bagażu kabinowym (nie dozwolony przewóz w bagażu rejestrowanym)
- Barometry i termometry rtęciowe przewożone przez przedstawiciela rządowej instytucji ds. pogody lub podobnej oficjalnej instytucji.
- Baterie litowo-jonowe o wydajności powyżej 100 Wh, ale nie przekraczającej 160 Wh używane do urządzeń elektronicznych. Nie więcej niż dwie zapasowe baterie mogą być przewożone wyłącznie w bagażu podręcznym. Każda z tych baterii, musi być osobno zabezpieczona, aby ochronić przed zwarciem. Urządzenia wyposażone w taką baterię, mogą być nadane w bagażu rejestrowanym jak i bagażu kabinowym.
- Zapasowe litowe lub litowo-jonowe baterie lub akumulatory do urządzeń elektronicznych mogą być przewożone jedynie w bagażu kabinowym. Baterie muszą być oddzielnie zabezpieczone przed zwarciem.
- Zespoły ogniw paliwowych i zapasowe kasety (naboje) paliwowe zasilające przenośnie urządzenia elektroniczne (np. aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, przenośne komputery i kamery).
W przypadku wątpliwości czy dany przedmiot może być niebezpieczny w transporcie lotniczym prosimy skontaktować się z naszym Call Center (+48 22 577 77 55).